Plesne a mykotoxíny

Zavolajte nám +421 907 893 936

Plesne a mykotoxíny

Plesne a mykotoxíny produkujú veľmi jedovaté látky mykotoxíny (Aflatoxín, Zearalenon a iné), ktoré sa do nášho tela dostávajú vdychovaním, jedlom (nahnité ovocie). Niektoré mykotoxíny sú karcinogénne (aflatoxín) a neurotoxické.

Najznámejšia telu vlastná pleseň je candida albicans. Premnoží sa pri zníženej imunite, požití antibiotík a pod. Spôsobuje ďalšie zníženie imunity, zápaly,ak si človek zoberie antibiotiká na riešenie zápalu, dostáva sa do začarovaného kruhu, z ktorého nie je cesta von. Jeden z ďalších faktorov, ktoré podporujú množenie candidy sú ťažké kovy. Candida má schopnosť pohltiť ťažký kov, na následky toho však umiera a vypustí ho v nezmenenej podobe. Kôli tejto schopnosti telo podpruje množenie candidy, ak sú prítomné ťažké kovy. Candida sa vyskytuje prakticky vždy u Crohnovej choroby. Produkuje alkohol a obsahuje glykoproteiny, ktoré podnecujú bunky, aby produkovani histamín a prostaglandín (zápalové látky).

Zearalenón, produkovaný najmä F. graminearum a F. semitectum, patrí k nesterolovým anabolikám. Tento mykoestrogén je v makroorganizme účinnejší po biotransformácii na svoju štruktúrnu alfa-formu. Vyvoláva neplodnosť, abnormálnu laktáciu, predčasnú pubertu, prispieva k rakovine krčka maternice.

Najznámejšia telu vlastná pleseň je candida albicans.

Premnoží sa pri zníženej imunite, požití antibiotík a pod. Spôsobuje ďalšie zníženie imunity, zápaly,ak si človek zoberie antibiotiká na riešenie zápalu, dostáva sa do začarovaného kruhu, z ktorého nie je cesta von.

Jeden z ďalších faktorov, ktoré podporujú množenie candidy sú ťažké kovy. Candida má schopnosť pohltiť ťažký kov, na následky toho však umiera a vypustí ho v nezmenenej podobe. Kôli tejto schopnosti telo podpruje množenie candidy, ak sú prítomné ťažké kovy. Candida sa vyskytuje prakticky vždy u Crohnovej choroby. Produkuje alkohol a obsahuje glykoproteiny, ktoré podnecujú bunky, aby produkovani histamín a prostaglandín (zápalové látky).