PARAZITY – Tichý zabijak I.

Osemdesiat percent všetkých chorôb spôsobujú parazity, ktoré sú nositeľmi vírusov, baktérií a húb.

Škrkavky – Detská škrkavka/ascaris lumbricoides/, Škrkavka psia /Toxocara canis/, alebo Škrkavka mačacia /Toxocara cati/ spôsobujú chorobu Toxokarózu.

Najčastejšie príznaky nákazy sú veľmi rôznorodé. Často sú podobné bežným chorobám ako kašeľ, sťažené dýchanie, zachrípnutie, horúčky, slabosť, únava, hnačky. V neskorších štádiách a pri masívnej infekcií larvy škrkaviek v pľúcach môžu spôsobiť chronický kašeľ a pri neliečení až astmatické ťažkosti, zápal pľúc prípadne zápal mozgových blán.

Zaťaženie organizmu patogénmi, ako parazity, vírusy, baktérie a huby vieme zistiť neinvazívnou metódou u nás v CENTRE ZDRAVIA Šamorín  diagnostickým prístrojom SensitivImago 530.

V dnešnej dobe je veľmi obľúbené a módne chovať v domácnosti rodinných miláčikov ako psy, alebo mačky. Je veľmi dôležité, okrem bežnej starostlivosti, ktorú im poskytujeme, dbať na to, aby boli zvieratá  úplne zdravé. Nejde  len o zabezpečenie očkovania proti vážnym ochoreniam ktoré môžu prenášať na človeka, napríklad besnotu, ale treba zabezpečiť aj pravidelné odčervovanie.

Väčšina majiteľov domácich miláčikov robí pravidelné odčervovanie psov a mačiek, avšak na seba zabúdajú. Preto je veľmi dôležité robiť pravidelnú očistu organizmu od parazitov aj u ľudí.

Aj keď toxokaróza je ochorenie každého veku, najčastejšie sa vyskytuje u detí okolo tretieho až piateho roku života. V detskom veku je prirodzene zvýšená aktivita prsty-ústa, čo znamená vyššia možnosť získania infekcie. Malé deti sa tiež radi hrávajú v pieskoviskách a pri hre neraz oblizujú kamienky alebo trávu, na ktorých sa môžu larvy nachádzať. Práve takouto cestou sa najčastejšie nakazia.

Deti nad šesť rokov a dospelých častejšie postihuje očná forma toxokarózy, ktorá môže viesť k poškodeniu zraku až k úplnej slepote. Väčšinou býva poškodené len jedno oko.

Deti infikované škrkavkami bývajú často nervózne v noci škrípu zubami alebo slintajú. Mávajú poruchy pozornosti až neurotické poruchy.

CENTRUM ZDRAVIA Šamorín