Masticha – zabijak helikobaktera

V prípade, že vás trápi baktéria helikobakter pylori, či žalúdočné problémy spôsobené helikobakterom, bude vás určite zaujímať prírodný produkt – Chioská masticha, známa aj ako prírodný Masticha – zabijak helikobaktera (podľa vedeckej štúdie v prestížnom medicínskom časopise New England journal of medicine). V tomto článku si povieme niečo o tomto produkte a jeho účinkoch v boji proti helikobakterovi a žalúdočným vredom.

Čo je to Chioská masticha

Chioská masticha je vzácna živica, získavaná zo stromu zvaného Pistáciovník mastixový, ktorý rastie výlučne v južnej časti ostrova Chios. Už stáročia sa pravidelne koncom augusta stretávajú stovky rodín, aby spoločne pozbierali a ručne vyčistili každú slzu tejto liečivej živice.

Možnosti využitia Chioskej mastichy sú veľmi bohaté. Už od staroveku boli surové mastichové slzy využívané ako prvá prírodná žuvačka. Pre jej silné antibakteriálne a antiseptické účinky bola Chioská masticha predpisovaná pri ochoreniach ústnej dutiny a mnohých žalúdočných problémoch ako sú žalúdočné vredy a poruchy trávenia. Kryštály je taktiež možné pomlieť a upraviť tak na mastichový prášok a mastichové kapsuly kvôli jednoduchosti užívania. Nutné tu je podotknúť, kedže sa jedná o prírodný produkt, tak spracovanie tejto liečivej živice nepodlieha chemickým ani iným umelým zásahom.

Účinky mastichy

Pole pôsobnosti Chioskej mastichy je relatívne široké, no napriek tomu veľmi efektívne. Priaznivý vplyv sa preukázal pri užívaní, keď pacienti trpeli rôznymi žalúdočnými, cievnymi, či kožnými ochoreniami. Pre dokázanie liečebných účinkov mastichy, bolo vykonaných viacero vedeckých štúdií a výskumov.

Štúdie sa zúčastnilo 38 dobrovoľníkov s diagnózou dvanástorníkového vredu. Pre porovnanie účinnosti chioskej mastichy boli dobrovoľníci rozdelení do dvoch skupín: jedna konzumovala 1 gram mastichy po dobu dvoch týždňov, druhá v rovnakej dávke placebo. Po uplynutí dvoch týždňov boli vsetci dobrovoľníci endoskopicky vyšetrení, aby sa zhodnotil stav vredov. Výsledky ukázali, že v prvej skupine, ktorá konzumovala mastichu, došlo k zmierneniu klinických symptómov až v 80% prípadov, zatiaľ čo endoskopické vyšetrenie preukázalo samotné vyliečenie dvanástorníkových vredov v 70% prípadov. Záver klinickej štúdie jednoznačne odporúča mastichu ako účinný prípravok na zmiernenie ťažkostí a liečbu vredových ochorení. Ďalší dôležití záver bol taký, že masticha nemala žiadne vedľajšie nežiaduce účinky.

Toto bol len jeden z príkladov, kedy masticha preukázala svoje pozitívne účinky v boji proti žalúdočným ochoreniam, ktoré sú vo veľkom percente spôsobené baktériou helikobakter pylori, preto odporúčame užívať mastichu už pri počiatočných štádiách infekcie helikobakterom.

Masticha ako liečebný prostriedok

Zaujímavosťou je, že Chioská masticha sa napriek dokázaným liečebným účinkom stále nepovažuje v súčasných medicínskych kruhoch za všeobecne schválený liečebný prostriedok, hoci istý zlom už nastáva v krajinách arabského sveta, kde sa už masticha používa ako súčasť viacerých liečív.  Cena mastichy však napriek tomu nedosahuje astronomické výšky, aj keď je škoda, že časť tejto ceny nie je hradená zdravotnými poisťovňami.

Bojujeme s helikobakterom – ktorú mastichu si vybrať?

Chioskú mastichu dnes môžete nájsť v podobe kapsúl alebo vo forme surových kryštálov a žuvačiek, ktoré vďaka silným antibakteriálnym účinkom pôsobia primárne v ústnej dutine a bojujú proti baktériám (napr. Helicobacter pylori) a taktiež zubnému kazu.

Žuvanie mastichy sa odporúča ako doplnková terapia pri boji s baktériou Helicobacter pylori. Pri tejto infekcii však samotné žutie nestačí a preto je potrebné mastichu rozdrviť a užívať aj vnútorne vo forme kapsúl. Tým sa zaistí uvoľňovanie a okamžité pôsobenie účinných látok priamo v žalúdku a v črevách.

K posilneniu účinkov mastichy odporúčame užívať aj kvalitné probiotiká. Za zmienku stojí unikátna probiotická kvasinka Saccharomyces boulardii.

Gastroenterológovia ju predpisujú ako silného a účinného pomocníka pri liečbe žalúdočných a črevných ochorení.

Ak bojujete s Helikobakterom a hľadáte prírodnú formu liečby, spojenie týchto dvoch účinných látok je tá najlepšia voľba.

prevzaté z helikobakterpylori.sk