Baktérie a vírusy

Zavolajte nám +421 907 893 936

Baktérie a vírusy

Baktérie a vírusy. V prostredí v ktorom žijeme je plné baktérií a vírusov, nikdy sa tomu nevyhneme.  Je iba otázkou v akom stave je náš imunitný systém. Či je dobrý a je schopný sa s baktériami a vírusmi vyporiadať, alebo máme  imunitný systém oslabený a v tom prípade dáva priestor pre ich rozmnoženie. Baktérie neustále menia formy na agresívnejšie čiže mutujú.

Celosvetovo alarmujúci fakt je, že stále viac baktérií, ktoré sa bežne nachádzajú v ľudskom organizme je dennodenne v kontakte s antibiotikami a už si vytvorili také obranné mechanizmy, že na liečbu bežnými antibiotikami ani  nereagujú.

Najznámejšie baktérie s ktorými sa často stretávame v našej praxi:

 Helikobacter pylori

Helikobacter pylori

Helikobacter pylori

Vyskytuje sa  na sliznici žalúdka a dvanástnika. Prenáša sa najčastejšie dvoma spôsobmi: z úst do úst – bozkávaním, fekálnou cestou – zo stolice do úst, najčastejšie u detí. Spôsobuje tráviace problémy,  kožné ochorenia, neskôr vyvoláva zápaly, žalúdočné vredy a pri neliečení spôsobuje  rakovinu žalúdka. Čiže je karcinogénny.

Toxoplasma gondii

Infekčná choroba, spôsobujúca  toxoplazmózu. Vyskytuje sa u viac ako 1/3 populácie. Človek sa môže nakaziť z  mäsa, nedobre umytej zeleniny požitím vajíčok, prípadne priamym kontaktom s cystami, ktoré sa nachádzajú v truse mačiek. Príznaky nákazy nie sú vždy viditeľne, časté príznaky sú malátnosť, bolesti hlavy a svalov, mierne zdurenie uzlín. U tehotných žien môže spôsobiť ťažké poškodenie plodu.

Streptokoky

Je ich veľa druhov, najčastejšie sa vyskytujú Streptococcus pneumonie, pyogenes, agalactiae, mitis. Choroba sa začína prejavovať horúčkou, bolesťami v krku, bolesťami svalov alebo brucha, respiračnými problémami. Streptokoky sa najčastejšie vyskytujú v dýchacích cestách, ale aj v močových cestách a pohlavných orgánoch. Často spôsobujú zápal mandlí a angínu. Zdrojom nákazy je najčastejšie chorý človek, tzv. bacilonosič.

Zlatý stafylokok – staphilococcus aureus

Zlatý stafylokok – staphilococcus aureus

 

Zlatý stafylokok – staphilococcus aureus

Je to tzv. nemocničná baktéria. Vyskytuje sa v skoro všetkých nemocniciach a môže sa dostať do  tela hocikedy počas zdravotnej starostlivosti, najmä pri vykonávaní invazívnych postupov, ako je napríklad operácia, podanie injekcie alebo ventilácia. Spôsobuje lokálne kožné infekcie, ale napadá aj vnútorné orgány a spôsobuje infekcie ohrozujúce život, napríklad zápal pľúc, infekcie krvi a infekcie v mieste chirurgického zákroku.

E – coli

Escherichia coli, alebo skrátene E. coli. Je stálou súčasťou črevnej flóry u  ľudí ale aj zvierat (hovädzí dobytok, ovce, kozy). Baktérie E. coli majú významnú úlohu pri zachovávaní fyziologických pochodov v čreve. Sú ale medzi nimi vyložene patogénne kmene, vyvolávajúce hnačkové ochorenia.

Na vznik ochorenia stačí veľmi nízka infekčná dávka. E. coli zaraďujeme k baktériám, ktoré sú odolné voči vonkajším vplyvom, prežijú mesiace v pôde, vo vode. Patogénne kmene zvládajú dobre nízke teploty aj mráz.

Prenos, výskyt, príznaky E -coli

Ochorenia vznikajú po konzumácii hovädzieho, ovčieho, kozieho mäsa, produktov rýchleho občerstvenia (hamburgery, párky). Boli zaznamenané ochorenia po pití surového kravského mlieka, ovocných štiav a vody. Infekcie sa prejavujú rôznymi klinickými príznakmi, od miernej hnačky až po krvavé stolice. Inkubačný čas je 3 – 8 dní.

Chlamýdie

Chlamýdie sú veľmi nebezpečné baktérie, ktoré sa chovajú ako parazit. Nereagujú na antibiotiká a nie je možné si na ne vytvoriť imunitu. Preto je možné  nakaziť sa opakovane.

Chlamydia trachomatis

Chlamydia trachomatis

Chlamydia trachomatis – pohlavne prenosná infekcia. Stačí spoločný ručník, toaleta, navštíviť saunu či bazén, je veľmi ľahko prenosná. Pokiaľ sa nelieči, napadá maternicu, vaječníky, prostatu, močové cesty, vedie k závažným problémom dokonca u žien k neplodnosti.

Prejavy: svrbenie, výtok, bolesť pri pohlavného styku, prípadne mierne krvácanie, zápal močového a pohlavného ústrojenstva, bolesti v podbrušku. Infekcie chlamydiou trachomatis sú vo veľa prípadoch bez príznakov, preto je tak rozšírená.

Chlamydia Pneumonie – napadá dýchacie cesty a prenáša sa kvapôčkovou infekciou (kýchanie, kašeľ).  Ťažko sa diagnostikuje, lebo má podobné symptómy ako chrípka, alebo obyčajné nachladnutie.  Jej diagnostika je zdĺhavá a drahá, lekári sa k nej preto  uchyľujú až, keď sú vyčerpané všetky ďalšie možnosti.

Liečba akútneho stavu je pomocou antibiotík, tie však chlamýdiu iba potlačia do úzadia, ale akonahle sa oslabí imunita  a oslabí sa organizmus znova sa začne množiť,  Väčšina ľudí ju má  počas života a ostáva u nich v latentnej skrytej forme.

Keď je oslabená imunita, človek nemá prakticky žiadnu šancu odolať tejto infekcii a chlamýdia postupne ničí všetky orgány dovtedy, pokiaľ nedôjde ku kolapsu celého organizmu.

Prejavy: kýchanie, kašeľ, škrabanie v krku, bolesti hlavy, slabosť, zvýšená únava, bolesť na hrudi..

Chlamydie napadajú, ako červené tak aj biele krvinky, miesto toho aby biela krvinka chlamýdiu zlikvidovala, chlamýdia ju napadne zvnútra a zničí ju.

Ureaplazmy a mykoplazmy

Ureaplasma  Urealyticum

Ureaplasma  Urealyticum

Zdrojom infekcie je baktéria  Ureaplasma  Urealyticum

Ureaplazmy a mykoplazmy patria najčastejšie medzi sexuálne prenosné ochorenia. Nemusí tomu však byť vždy tak.

Dokázané je, že nakaziť sa môžete nielen od vášho sexuálneho partnera, ale i v termálnych bazénoch, vírivkach či na toaletách.

Odborníci uvádzajú, že až 80% sexuálne aktívnych ľudí môžu mať ureaplazmy alebo mykoplazmy  bez toho, aby o tom vedeli či mali nejaké príznaky. Najčastejšie sa však vyskytujú u žien a mužov vo veku okolo 30-40 rokov.

Pozor! Nie je nič nezvyčajné, keď u jedného z partnerov sa toto ochorenie klinicky nedokáže a druhý ho má. Netreba robiť  paniku. Nemusí to znamenať, že nie ste jediná v partnerovom živote, alebo opčne. Veľakrat sa u mužov nepreukáže táto infekcia preto, že majú dlhšiu močovú rúru a baktérie môžu byť skryté až v prostate.

Ak však dôjde ku komplikáciám, väčšinou sú spojené so zápalom močovej trubice u mužov a vaginálnou infekciou u žien. U tehotných žien, ktoré majú ureaplazmy alebo mykokplazmy sa môžu vyskytnúť zdravotné komplikácie, ktoré môžu spôsobiť  predčasný  pôrod.

Príznaky a priebeh: čiastočne sa líšia u mužov a žien

– nemusia byť žiadne príznaky
– opakované gynekologické problémy – zápaly
– časté zápaly močovej rúry

– časté a bolestivé močenie
– dlhodobo výtok
– problémy s otehotnením

– celková slabosť

U mužov:

Medzi najčastejšie komplikácie baktériou Urealpazma patria –nešpecifikovaný zápal močovej trubice, zápal prostaty. Dokonca podľa niektorých štúdií  má baktéria vplyv na stavbu a pohyblivosť spermií a môže tak spôsobiť až neplodnosť. Prejavuje sa bolesťami pri močení, ale aj nepríjemnými pocitmi v močovej rúre.
U žien:

U žien sa Ereaplasma urealiticum prejavuje častejšie ako u mužov. Infekcia je sprevádzaná  výtokom a ľahkým zápachom. Často sa prejavuje aj pálením pri močení. Pri neliečení môže spôsobiť zápal vajcovodov , zápal sliznice maternice až po zápal orgánov malej panvy.

Borrelia burgdorferi

Borrelia burgdorferi

Táto baktéria spôsobuje ochorenie nazývané Lýmska borelióza. Prenášaná je  pomocou kliešťov, ale aj múch, často aj bez prvotných príznakov v mieste vpichu.

Prejavy: celková slabosť, bolesti hlavy, kĺbov, stuhnutie šije, poruchy citlivosti a hybnosti, obrna tvárových nervov, najmä trojklanného nervu, bolesti v chrbte i v končatinách, srdcové problémy (ťažké dýchanie, podobné infarktu myokardu)

Prekonaním lýmskej boreliózy nevzniká imunita proti borelióze. Je možné sa znovu nakaziť a ochorieť.

Rezistencie – ochrana baktérií na antibiotiká

Mikroorganizmy sú schopné vytvoriť si niekoľko druhov ochrany (rezistencie) pred tým, aby ich antibiotikum zničilo:

Nepriepustnosť: Baktéria sa zapuzdri, obalí, tým zabráni tomu, aby sa cez bunkovú stenu alebo cytoplazmatickú membránu dostalo antibiotikum ku nej.

Enzymatické mechanizmy: Baktéria vypúšťa cez svoj obal na antibiotikum enzýmy, ktoré liek zničia.

Vyplavovanie: Ak liek prenikne do bunky, baktéria dokáže na neho použiť mechanizmus, niečo ako pumpa, ktorý dostane antibiotikum z bunky von bez metabolizovania.

Modifikácia cieľa: Štruktúra v bunke sa zmení tak, že antibiotikum baktériu nespozná.

Podľa niekoľkých štúdií je známe, že Vám už antibiotiká vôbec nemusia pomôcť. Jej výsledok: Až deväťdesiat  percent pacientov malo v tele baktérie rezistentné proti dvanástim až pätnástim antibiotikám.